piątek, 7 sierpnia 2015

Dzień przygotowania, noc czuwania


Widok na kopuły Bazyliki Grobu PańskiegoŁk 23,54 – „Był to dzień Przygotowania i szabat się rozjaśniał”

Po wczorajszym nabożeństwie w ogrodzie oliwnym, nasza uwaga przenosi się w kolejne miejsce, związane z Męką naszego Pana. Dziś czeka nas wydarzenie, na które wszyscy czekamy od początku wyjazdu do Jerozolimy.
Tej nocy będziemy czuwać w Bazylice Grobu Pańskiego, będąc za jej zamkniętymi przez ten czas wrotami. Stąd posłużę się w dzisiejszym wpisie paroma cytatami, aby lepiej oddać nasze przygotowanie.
Ef 5,14 – „Dlatego się mówi: Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych, a zajaśnieje ci Chrystus.”
Z tego powodu plan dzisiejszego dnia mocno różnił się od jakiegokolwiek innego, jakie tu przeżyliśmy. Msza Święta rozpoczęła się 30 minut później, by można było trochę dłużej pospać. Po piątkowym śniadaniu, wszyscy ruszyli do pracy w ogrodzie, gdzie zajmowali się porządkami, oraz naprawą daszku nad siłownią dla dzieci. Humor nam dopisywał i objawiał się wieloma pomysłami. Widać było studencki charakter naszej ekipy – staraliśmy się znaleźć alternatywną (przez płot, zamiast przez bramę), szybszą drogę na zewnątrz dla tego, co wygrabialiśmy – nie zawsze z dobrym skutkiem, stąd powróciliśmy do starej drogi. Przy wynoszeniu śmieci chłopacy próbowali też opatentować swego rodzaju „taczkę przegubową”. Choć testy były pomyślne, nie znalazła odpowiedniego zastosowania i prób zaprzestano. W ogrodzie była z nami tajemnicza istota (kl. Jan owinięty chustą), która dała po sobie rozpoznać tylko napis grupy pielgrzymkowej – skąd przybyła, tego nie wie nikt. Ponieważ pomagała w pracy, nikt nie miał za złe tego nagłego zjawienia się pośród nas.
Ze względu na wcześniej wspomniane czuwanie, po obiedzie nastąpiła dłuższa niż kiedykolwiek przerwa, a potrwała ona aż do kolacji. Wszyscy udali się do krainy snów, gdyż noc nie będzie ku temu służyła. To był moment na zebranie sił, gdyż czeka nas mnóstwo godzin modlitwy.
Mk 14,38 – „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe”
Przed wyjazdem nikt się nie spodziewał, że to czuwanie wypadnie dzień po nabożeństwie w ogrodzie oliwnym. Tak się jednak złożyło, że po rozważeniu sceny w Ogrójcu, możemy przejść do miejsca śmierci Pana Jezusa, a także Jego grobu. Rozważamy zatem mękę Pana poszczególnymi etapami, jak również w odpowiednie dni – czwartek i piątek.
W tym niezwykłym czasie będziemy modlić się za nasze rodziny, bliskich, przyjaciół, dobroczyńców (naszych i całego AKMu), parafie rodzinne, a także tych, o których nikt nie pamięta.
Ponieważ interesuję się Japonią, to dla mnie również okazja by pomodlić się za ten kraj. 6 i 9 sierpnia tego roku, to 70-te rocznice zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki. Cios, który do dziś w umysłach ludzkich jest niewyobrażalny, nikt nie pragnie powtórzenia takiego piekła. Stąd pragnę modlić się za poległych w tych atakach, o rozwój wiary chrześcijańskiej w tym kraju, a także by nigdy nie powtórzyły się takie akty ludobójcze.
Pozostaje tylko skierować się za słowami Jezusa z Mt 26,46a – „Wstańcie, chodźmy!”

Tomek


Przygotowanie do wyprawy ze śmieciami

Kl. Jan promuje swoją grupę pielgrzymkową

Tak rodzi się Żółty Kapturek

Kurs na wyrzucenie śmieci!

Nie panowie! Ta taczka jeszcze się przyda!

Taczka przegubowa

Taxi taczka

Bo to chłopcy, jest rzadka roślina, którą stosuję do swych potraw...

Praca wre!

Czekaj! Tędy będzie szybciej!

Raz, dwa, TRZY!

No... ...nie do końca tak miało być.

"Jaszczur! Widziałem pół metrowego jaszczura!"

"No coś mały ten twój jaszczur!"

Ach te reklamy! :) Pozdrowienia dla grupy 21!

Uwaga! Ksiądz na dachu!

Luiza próbuje swych sił na desce

"Jak osiągnąć taką rzeźbę?"

"Trzeba ćwiczyć, dużo ćwiczyć"

Sport to zdrowie!

Czasem i ciężkiego sprzętu trzeba

Ania przy liściach

Jasiu przy gałęziach

Robert przy wiadrze i taczce

Gdy nadchodzi odpowiednia godzina, klerycy śpiewają różne pieśni na wzniosłych punktach

Tajemnicza istota patrzy i obserwuje :)
 

5 komentarzy:

 1. Jero Jero... Pozdrawiam z Poznania. Pamietam w modlitwie i łączę się z wami na tej Świętej Ziemi. Życzę jak najwięcej owoców z tej przygody życia.
  kl Łukasz G :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem z Was dumna :) Zróbcie porządny raban w Jerozolimie :) Z modlitwą - pozdrawiam w Was Panu :) Serdeczności - prezes

  OdpowiedzUsuń
 3. Umacniajcie się przez wspólną pracę, modlitwę i zabawę.
  POZDRAWIAM uczestników Misji Jerozolima!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiadomo, że GRUPA 21 to najlepsza jest :)
  "Ja mieszkam na wysokościach " (z Godzinek) - tak w nawiązaniu do Kapłana na dachu :)
  Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej,
  mam pytanie o kwestie organizacyjne związane z zostaniem na noc w Bazylice Grobu. Z jak dużym wyprzedzeniem należy zgłosić się do ojców i czy można to zrobić nie będąc fizycznie w Jerozolimie?

  OdpowiedzUsuń